• Aktualności

      • Relacja z akcji "Przerwa na czytanie w SP 109 we Wrocławiu"

      •  

       W naszej szkole w biciu rekordu czytania na przerwach w ramach IV akcji „Przerwa na czytanie” wzięło udział 407 osób. Na dzień lektury wybraliśmy środę, 15 maja 2019 roku. Braliśmy udział w akcji po raz pierwszy i z pewnością nie ostatni.

       Szkoła nasza mieści się w dwóch budynkach i w obu mamy biblioteki, które tworzą wspólną całość. Uczniowie obu części wraz z nauczycielami przyłączyli się do czytania. Wśród klas 1-5 było to 8 zespołów klasowych, a wśród klas 6-8 były to trzy klasy. Uczniowie czytali sami po cichu, słuchali głośnego czytania nauczycieli bądź swoich kolegów i koleżanek, którzy przygotowali na tę okazję fragmenty swoich ulubionych książek. Czytanie miało miejsce w klasach szkolnych, na korytarzach, w pomieszczeniach biblioteki, a nawet w autokarze. Dwie klasy czwarte, korzystając z przerwy w zwiedzaniu, słuchały głośnego czytania jednej z pań wychowawczyń.

       Informację o „Przerwie na czytanie” otrzymali wszyscy rodzice naszych uczniów oraz wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. Przy wejściach do pomieszczeń bibliotecznych oraz w holu szkoły umieszczone zostały plakaty informujące o akcji i zachęcające do udziału w niej.

       Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie chętnie wzięli udział w akcji. Część wybierała pierwszą z brzegu książkę, a część zadała sobie nieco trudu, by wybrać swoją ulubioną lekturę i nauczyć się głośnego czytania jej fragmentu. Także nauczyciele, którzy czytali głośno uczniom proponowali swoje ulubione lektury, lektury swoich dzieci lub przy wyborze konsultowali się z uczniami i bibliotekarkami.

       Uczniowie cieszyli się z możliwości wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji i biciu rekordu. Dopytywali się kiedy będzie wiadomo, czy rekord został pobity. Nauczyciele (nie tylko poloniści i bibliotekarze) doceniali możliwość promocji czytani i czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

      • Wyniki "Konkursu Ekologicznego"

      • Dnia 10 maja b.r. odbył się w naszej szkole Finał XVIII Dolnośląskiego Konkursu Ekologicznego. Konkurs objęli patronatem DOLNOŚLĄSKI KURATOR OŚWIATY i DZIEKAN WYDZIAŁU PRZYRODNICZO-TECHNICZNEGO UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO WE WROCŁAWIU. 

       Po bardzo wyrównanej walce Komisja przyznała:

       I miejsce i tytuł laureata drużynie z Gminnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Czarnym Borze

       II miejsce i tytuł finalisty – drużynie z Zespołu Szkół nr 20 we Wrocławiu

       III miejsce i tytuł finalisty – drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrocławiu

       IV miejsce i tytuł finalisty – drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 90 we Wrocławiu

       V miejsce i tytuł finalisty – drużynie ze Szkoły nr 1 we Wrocławiu

        

       Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody, a zwycięska drużyna dodatkowo – pamiątkową statuetkę.

       Serdecznie gratulujemy!

      • Uwaga strajk!

      •  


       Zgodnie z informacją przekazaną w mediach od poniedziałku, 08.04.2018 rozpoczął się strajk, również w naszej szkole - będzie trwał do odwołania.

       Nie ma możliwości prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych –możemy zapewnić opiekę tylko najbardziej potrzebującym. Proszę postarać się zapewnić opiekę swoim dzieciom.
       Kuchnia i stołówka będzie działała normalnie, będą obiady. Ewentualny tryb rezygnacji z nich jest taki sam, jak w przypadku każdej nieobecności dziecka - trzeba rezygnację zgłosić rano do intendenta, tel. 717986839 w. 113. Będzie działał również sekretariat szkoły.
       Jeszcze raz przypominam link do miejskiej oferty zajęć dla dzieci i młodzieży podczas strajku nauczycieli:
       https://www.wroclaw.pl/zajecia-dla-dzieci-i-mlodziezy-podczas-strajku-nauczycieli
       Jako szkoła, nie rezerwowaliśmy żadnych zajęć  w mieście dla uczniów - nie będziemy mieli opiekunów na wyjścia; na niektóre z nich mogą się zapisywać rodzice. Szkoła skorzysta być może z zajęć, które mogłyby się odbyć w naszym budynku.
       I po raz kolejny potwierdzam moją gotowość dołożenia wszelkich starań, aby zorganizować zarówno egzamin gimnazjalny (10.04.-12.04.2019 r.) i egzamin ósmoklasisty
       (15.04.-17.04.2019 r.)

       Będziemy informowali Państwa na bieżąco o każdej zmianie sytuacji.

       z poważaniem

       Iwona Czubata, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 109 im. Edwarda Dembowskiego we Wrocławiu

      • INFORMACJE DOTYCZĄCE STRAJKU

      •  

       Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 109 przypomina, że pracownicy szkoły poprzez referendum podjęli decyzje o gotowości przystąpienia do akcji strajkowej  planowanej od 8 kwietnia 2019 do odwołania.

       Proszę śledzić media - informacja, że 8 kwietnia rozpoczyna się strajk nauczycieli będzie oznaczał, że nasza szkoła od poniedziałku strajkuje.

       Nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze - szkoła nie będzie zamknięta, ale będziemy mogli zapewnić opiekę bardzo niewielkiej grupie dzieci i uczniów. Proszę przygotować się na konieczności zapewnienia opieki swoim dzieciom.

       Kuchnia i stołówka będzie działała normalnie, będą obiady. Ewentualny tryb rezygnacji z nich jest taki sam, jak w przypadku każdej nieobecności dziecka - trzeba rezygnację zgłosić rano do intendenta, tel. 717986839 w. 113. 

       Będzie działał również sekretariat szkoły.

       Poniżej link do miejskiej oferty zajęć dla dzieci i młodzieży podczas strajku nauczycieli:

       https://www.wroclaw.pl/zajecia-dla-dzieci-i-mlodziezy-podczas-strajku-nauczycieli

       Potwierdzam gotowość dołożenia wszelkich starań, aby odbyły się  planowane na:10.04.-12.04.2019 r. egzamin gimnazjalny,15.04.-17.04.2019 r. egzamin ósmoklasisty.Będę informowała Państwa na bieżąco o każdej zmianie sytuacji.Iwona Czubata, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 109 im. Edwarda Dembowskiego we Wrocławiu

      • Zapraszamy na kiermasz wielkanocny 3-04-2019 (najbliższa środa) od 15.30 - 18.30

      • Wyniki Konkursu Ekologicznego

      • 14 marca 2019r. odbył się półfinał XVIII DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO. Brało w nim udział 46 szkół - 137 uczniów ( jedna szkoła miała drużynę dwuosobową). Do finału zakwalifikowano pięć najlepszych drużyn.

       1.    Szkoła Podstawowa nr 90 im.prof. St. Tołpy we Wrocławiu

       2.    Szkoła Podstawowa nr 6 we Wrocławiu oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Dąbrowskiej we Wrocławiu

       3.    Zespół Szkół nr 20 we Wrocławiu

       4.    Gminny Zespół Szkolno – Przedszkolny w Czarnym Borze

       III etap (finał) odbędzie się  10.05 2019 r. o godz.10.00 w Szkole Podstawowej nr 109 we Wrocławiu.

        Wszystkim drużynom oraz opiekunom serdecznie gratulujemy !

      • Konkurs recytatorski

      • XIX Dzielnicowy Konkurs Recytatorski dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych dzielnicy Fabryczna

       Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV, V, VI szkół podstawowych z dzielnicy Wrocław-Fabryczna - zwycięzców eliminacji szkolnych.

       Konkurs posiada status eliminacji dzielnicowych do etapu powiatowego.

       Przewidywany termin konkursu: 23.03.2019 r. ( sobota ) godz. 9.00

       Miejsce konkursu: Szkoła Podstawowa nr 109 przy ul. Inżynierskiej 54 we Wrocławiu.