• Aktualności

      • Akademia Chóralna

      • Akademia Chóralna to projekt, którego celem jest rozpowszechnienie śpiewu, jako powszechnego dobra, przez stworzenie spójnego programu rozwoju chórów – od przedszkola do zespołu zawodowego. Dbałość o obecność śpiewu w życiu każdego człowieka od najmłodszych lat to nasza misja. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom zmieniającym się w zależności od wieku – różne przecież są potrzeby dzieci, dorosłych, amatorów i zawodowych śpiewaków. A że właśnie śpiew zespołowy jest najlepszą formą obecności śpiewu w życiu, dającą korzyści nie tylko artystyczne, lecz także psychologiczne oraz społeczne – to właśnie chóry są sposobem na realizację naszej misji.Projekt zakłada wsparcie dyrygentów, chórów i młodych śpiewaków.

       Cele szczegółowe projektu to

       •    zwiększenie liczby chórów dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

       •   poprawienie poziomu artystycznego istniejących chórów dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym;

       •    umożliwienie jak największej liczbie chórów skonfrontowania swoich osiągnięć z innymi zespołami; 

       •    umożliwienie chórzystom wymiany doświadczeń podczas wspólnych projektów; 

       •    stworzenie możliwości uczenia się od starszych kolegów – zawodowych śpiewaków i instrumentalistów

       •    doskonalenie warsztatu wykonawczego młodych śpiewaków;

       •  organizowanie szkoleń, warsztatów i lekcji dla śpiewającej młodzieży z najlepszymi teoretykami oraz nauczycielami praktykami – światowej sławy śpiewakami i dyrygentami;

       •  umożliwienie młodym śpiewakom występowania na jednej scenie z zawodowymi muzykami, w tym z gwiazdami wokalistyki i dyrygentury

       •    wspieranie merytoryczne jak największej liczby chórów i dyrygentów;

       •    organizowanie warsztatów i szkoleń dla dyrygentów; 

       •    stworzenie dla dyrygentów sieci wymiany doświadczeń;

       •    wydawanie materiałów niezbędnych do pracy z chórami na różnych poziomach

       •   zamawianie nowego repertuaru dla chórów.Projekt obejmuje działania podejmowane w ramach macierzystych projektów Śpiewająca Polska i Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, a także szkolenia dla dyrygentów i publikacje materiałów merytorycznych i nutowych. Wszystkie wymienione zadania są realizowane w ramach przyjętego na dany rok tematu, a ponadto dotyczą tematów uniwersalnych związanych z metodyką prowadzenia chóru. 

      • Warsztaty czujności onkologicznej

      • W dniu 30.05.2019 odbyły się w naszej szkole warsztaty czujności onkologicznej przeprowadzone przez panie edukatorki z DCO we Wrocławiu. W czasie warsztatów dla uczniów klas 8.SP i 3.Gimnazjum przeprowadzono naukę samobadania piersi oraz jąder, uczniowie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą profilaktyki onkologicznej. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.Zapraszamy rodziców uczniów oraz nauczycieli w wieku 40-65 lat na bezpłatne badanie w kierunku raka głowy i szyi. Badanie jest bezbolesne i trwa 2 minuty. Więcej informacji pod adresem www.nowotwory.wroclaw.pl

      • Relacja z akcji "Przerwa na czytanie w SP 109 we Wrocławiu"

      •  

       W naszej szkole w biciu rekordu czytania na przerwach w ramach IV akcji „Przerwa na czytanie” wzięło udział 407 osób. Na dzień lektury wybraliśmy środę, 15 maja 2019 roku. Braliśmy udział w akcji po raz pierwszy i z pewnością nie ostatni.

       Szkoła nasza mieści się w dwóch budynkach i w obu mamy biblioteki, które tworzą wspólną całość. Uczniowie obu części wraz z nauczycielami przyłączyli się do czytania. Wśród klas 1-5 było to 8 zespołów klasowych, a wśród klas 6-8 były to trzy klasy. Uczniowie czytali sami po cichu, słuchali głośnego czytania nauczycieli bądź swoich kolegów i koleżanek, którzy przygotowali na tę okazję fragmenty swoich ulubionych książek. Czytanie miało miejsce w klasach szkolnych, na korytarzach, w pomieszczeniach biblioteki, a nawet w autokarze. Dwie klasy czwarte, korzystając z przerwy w zwiedzaniu, słuchały głośnego czytania jednej z pań wychowawczyń.

       Informację o „Przerwie na czytanie” otrzymali wszyscy rodzice naszych uczniów oraz wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. Przy wejściach do pomieszczeń bibliotecznych oraz w holu szkoły umieszczone zostały plakaty informujące o akcji i zachęcające do udziału w niej.

       Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie chętnie wzięli udział w akcji. Część wybierała pierwszą z brzegu książkę, a część zadała sobie nieco trudu, by wybrać swoją ulubioną lekturę i nauczyć się głośnego czytania jej fragmentu. Także nauczyciele, którzy czytali głośno uczniom proponowali swoje ulubione lektury, lektury swoich dzieci lub przy wyborze konsultowali się z uczniami i bibliotekarkami.

       Uczniowie cieszyli się z możliwości wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji i biciu rekordu. Dopytywali się kiedy będzie wiadomo, czy rekord został pobity. Nauczyciele (nie tylko poloniści i bibliotekarze) doceniali możliwość promocji czytani i czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

      • Wyniki "Konkursu Ekologicznego"

      • Dnia 10 maja b.r. odbył się w naszej szkole Finał XVIII Dolnośląskiego Konkursu Ekologicznego. Konkurs objęli patronatem DOLNOŚLĄSKI KURATOR OŚWIATY i DZIEKAN WYDZIAŁU PRZYRODNICZO-TECHNICZNEGO UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO WE WROCŁAWIU. 

       Po bardzo wyrównanej walce Komisja przyznała:

       I miejsce i tytuł laureata drużynie z Gminnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Czarnym Borze

       II miejsce i tytuł finalisty – drużynie z Zespołu Szkół nr 20 we Wrocławiu

       III miejsce i tytuł finalisty – drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrocławiu

       IV miejsce i tytuł finalisty – drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 90 we Wrocławiu

       V miejsce i tytuł finalisty – drużynie ze Szkoły nr 1 we Wrocławiu

        

       Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody, a zwycięska drużyna dodatkowo – pamiątkową statuetkę.

       Serdecznie gratulujemy!